piątek, 11 marca 2011

O mózgu i inteligencji delfinów .

Naukowcy zbadali mózg delfinów za pomocą rezonansu magnetycznego. Okazało się, że ich kora mózgowa jest pofałdowana w podobny sposób, jak u człowieka. Kora, to część mózgu, odpowiedzialna za cechy i zdolności, wiązane z inteligencją. Jej pofałdowanie zwiększa powierzchnię mózgu i umożliwia połączenia między komórkami nerwowymi.

O stopniu inteligencji przesądza nie wielkość mózgu, lecz jego objętość w stosunku do wagi ciała. Największą powierzchnię w stosunku do wielkości ciała ma mózg ludzki. Na drugim miejscu sytuują się delfiny.

Badania neuroanatomiczne i behawioralne wskazują na wysoki stopień rozwoju inteligencji u delfinów. Delfiny butelkonose rozpoznają swoje odbicie w lustrze i potrafią używać go do oglądania różnych części swojego ciała. Są w stanie przyswoić sobie prosty język, oparty na symbolach.

Delfiny żyją w stadach o skomplikowanej strukturze, relacje między poszczególnymi osobnikami są bardzo złożone pod względem emocjonalnym. Ssaki przekazują sobie nowo nabyte umiejętności.

Delfiny to ssaki wodne, blisko spokrewnione z wielorybami i morświnami. Emitują dźwięki, za pomocą których porozumiewają się między sobą. Prawdopodobnie używają tych sygnałów nie tylko do prostej komunikacji lecz także do wyrażania swoich stanów emocjonalnych.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz